// מודעות עצמית

תכני הסדנאות והקורסים בנושאים השונים ייקבעו לאחר איתור צרכים עם מזמני הפעילות ובהתאם לצורכי הארגון

סדנאות חצי יום עד שלושה ימים | קורסים שישה מפגשים עד שנים עשר מפגשים

הכנה לדייטים //

מודעות עצמית ושפת גוף

אדם גדל להיות הבבואה של איך הצטייר בעיני סביבתו.

ילדים שקיבלו מחמאות רבות בילדותם הצעירה שהם ילדים יפים, ברוב המקרים גדלו להיות מתבגרים עם מודעות עצמית למתנה שקיבלו ומשתמשים במראה החיצוני שלהם על מנת לפתוח דלתות בבית הספר מול החברים שלהם בניסיונות החיזור הראשונים שלהם, היכולת לנתח שפת גוף של הסובבים אותם בהחלט מסייעת להם כבר בשלבים הראשונים בהתבגרות.

לעומתם ישנם את אלו שקיבלו חיזוקים מהסביבה שלהם לגבי הצטיינותם בספורט, ריקוד, למידה, ידע כללי, הומור, כישורי משחק והתפתחו להיות מתבגרים שמבינים היכן נמצאות  העוצמות שלהם. ניתוח שפת גוף מדויקת של הסביבה הקרובה לנו ואיתור העוצמות שלנו בהחלט יעזרו להעצמת האדם ולטיפוח מודעות עצמית.

הבעיה מתחילה במקומות בהם ילדים מקבלים התרשמות מוטעית לגבי עצמם אם מהסביבה המשפחתית שלהם, שאינם מנתחים שפת גוף בצורה מקצועית או מונעים מקנאה או סתם רצון לפגוע או להתבלט על חשבון אחרים. ההורים האחים הגדולים שלהם, חבריהם לכיתה. התרשמות אשר פוגעת באופן קשה במודעות העצמית של אותם ילדים ומשפיעה על אופן התפתחותם החברתית הלימודית והאישית. כמו כן התנסות כזו עלולה לפגום ביכולת של האדם עצמו לקרוא ולנתח את שפת הגוף שלו עצמו.

לדוגמא ילדים עם הפרעות קשב שלא אובחנו בצורה מקצועית ועברו הדרכה וטיפול, כמו כן הוריהם לא עברו הדרכה מתאימה עלולים לחוות חוויה קשה של חוסר מסוגלות לימודית ולפתח תפיסה עצמית שהם ילדים טיפשים, לא מוצלחים, מופרעים, בעיתיים, חסרי בטחון ואחת מהסיבות הינה העובדה שהמורים שלהם לא קראו את שפת הגוף שלהם באופן מקצועי אלא אינטואיטיבי ופרשו את התנועתיות הרבה אצל היפר אקטיביים למשל כחוסר סבלנות, עצבנות, שעמום ובאבחנה מוטעית זו כבר מייצרים אנטגוניזם כלי אותם ילדים וזה כדור שלג שמתגלגל במהירות. מודעות עצמית- בעייתית מאוד.

לאורך השנים ובמיוחד מאז שהפכתי לאימא לפני 21 שנים הבנתי שאחד התפקידים החשובים ביותר בגידול ילדים הוא היכולת של ההורים להגדיר לילד במה הוא ייחודי, לפתח את הביטחון העצמי שלו בחשיפת עוצמותיו, בפיתוח המודעות העצמית שלו לאותם יכולות שיגרמו לו לבלוט בכל סביבה בה יהיה.

כמו כן ללמד את הילדים לקרוא את שפת הגוף של האנשים סביבם בצורה מדויקת יותר ולקרוא את שפת הגוף שלהם וכיצד היא עלולה או עשויה לקדם או לעכב אותם בהתנהלות חברתית.

 

פיתוח מודעות עצמית לילדים

פיתוח מודעות עצמית לילדים מגיל צעיר חשובה מאוד להמשך התפתחותם אך לעיתים שואלים אותי : אם הילד לא מצייר ממש יפה, או שר ומזייף בלי סוף האם להעיר לו ולשקף לו עד כמה הוא לא מוצלח בתחום? או להחמיא ולעודד אותו להמשיך לשיר?

אולי תפיסת העולם שלי לא תמצא חן בעינכם אבל אסביר את עצמי.

אני חושבת שפרגון והעצמה של הילדים שלנו קריטית להתפתחותם כילדים עם בטחון עצמי גבוה, ילדים בעלי ערך עצמי ובעלי מודעות עצמית גבוהה. גם אם העצמנו אותם ובבוא היום הסביבה תשקף להם שהם לא ממש זמרים. נקודת המוצא שלהם היא עודף בטחון שיצטמצם לתוך בטחון עצמי שמבוסס על מודעות ויתאזן למקום ריאלי ומחובר למציאות.

לתקן חוסר בטחון בתחום מסוים מאוד קשה ולעיתים בלתי אפשרי. התפיסות שלנו השליליות לגבי עצמינו נשארות פעמים רבות כמו צלקות בלתי ניתנות להסרה.

לדוגמא בילדותי הייתי ילדה מאוד מקובלת חברתית בעלת בטחון עצמי גבוה יחסית, קבלתי חיזוקים רבים מבית וגם מהסביבה החברתית שלי.

חברתי הקרובה  מגיל שנתיים שבתפיסה החברתית נחשבה ל"יפה" בשכבה

דאגה בכל הזדמנות להגיד לי : " אני היפה ואת המצחיקה"

היא כנראה חשבה שהיא מפרגנת לי…אבל יצרה אצלי תחושה מאוד קשה לאורך כל גיל ההתבגרות שיפה אני לא!!!

 

לנקות מודעות עצמית מתפיסות מוטעות

 

לא משנה כמה פעמים לאורך השנים הורי, חבריי, בני זוג שהיו לי או סתם גברים ונשים החמיאו לי לגבי המראה החיצוני שלי – התגובה האינטואיטיבית שלי הייתה, להטיל ספק באמינות המחמאה או בכושר הראיה של אותו בחור.

בעבודתי בקליניקה עם אנשים שמגיעים במטרה לשפר מודעות עצמית ומתוקף עבודה זו להצליח להביא את עצמם לכל מקום בדרך בטוחה ואותנטית יותר, מתגלה בפני נתון מדהים שמציף בצורה מאוד בולטת את אותן תבניות שגדלנו לתוכם ומשום מה לא הצלחנו לנקות אותם ממגרות מוחנו ומהתפיסות העצמיות שלנו- דבר שמעכב אותנו כאנשים בוגרים להתפתח ולעיתים לחשוב שמגיע לנו להצליח.

אחד התהליכים המספקים הוא להתבונן באדם שהגיע אלי עם תפיסות מאוד לא מפרגנות כלפי עצמו ולראות איך בשניים עד שלושה מפגשים מפתח מודעות עצמית חדשה, חיובית ויותר מהימנה כלפי עצמו.

חברתי הטובה גל גבאי בגיל 16 השכילה להגיד לי את המשפט החכם הבא:

" ענתי אם תרגישי יפה, אנשים יראו את היופי שלך.."

כמה חוכמה ובאיזה גיל צעיר.

אז קדימה חברים אף פעם לא מאוחר לנקות את מגירות המודעות שלנו להפטר מתפיסות עצמיות מוטעות ומעכבות ולייצר נרטיב חדש מדויק וחיובי יותר לגבי עצמינו שתאפשר לנו צמיחה והתפתחות אישית מקצועית זוגית הורית וחברתית.

// מעוניינים בהזמנת הרצאה לשפת גוף? השאירו פרטים

design:studiobaram.co.il | כל הזכויות שמורות לענת הכט פישר 2020

דילוג לתוכן